Se afișează postările cu eticheta premii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta premii. Afișați toate postările

15 octombrie 2015

Feature - Colier Bohemian Summer in Revista Unica, luna august, tendinte boho-chic

Vara vine cu soare si mare. "Bohemian Summer" vine cu relaxare atat fizica, cat si vestimentara, culori tari, supra-accesorizare, combinatii inedite si nelimitate de reguli ale imprimeurilor, si influente etnice, artizanale si vintage. Daca un stil imbratiseaza si sustine chiar, purtarea accesoriilor handmade, acesta este. :) Din combinatia celor doua, a rezultat colierul din imagini, care aduce atat culorile verii, tari, saturate si complementare - galben si albastru, cat si masivitatea specifica bijuteriilor/colierelor boho chic (la fel de purtate ca si cele formate din lanturi lungi cu diverse pandantive). In design-ul colierului am introdus motivul franjurilor, specifici acestui stil. Tot ce va mai trebuie este o palarie cu boruri largi, o atitudine libertina si un bilet la un festival de muzica. :)

Colier statement realizat intr-o tehnica proprie, din sarma argintata, protejata impotriva oxidarii (non-tarnish), margele de sticla si acrilice, ata de matase. Partea centrala este formata din mai multe segmente spiralate, asemeni unor arcuri, care prin alaturarea lor, au format o suprafata cu o textura deosebita. Aceste segmente sunt mobile, miscandu-se lejer odata cu cea care le poarta. Atentie! Tocmai din aceasta cauza, trebuie avut grija sa nu se incurce/agate in haine, fiindca e posibil sa se deformeze. In capetele fiecarui segment, am atasat cate o margea de sticla bleumarin transparenta.
Baza colierului este formata dintr-un snur textil care a fost imbracat in ata de matase. Are o anumita rigiditate, asezandu-se frumos in jurul gatului. Cu exceptia inchizatoarei, toate componentele colierului au fost realizate manual.

Pret: 230 lei
Dimensiuni: lungime baza 42,4 cm, ansambul de segmente 9,5 cm / 9,5 cm
Culori: galben si bleumarin 






In revista



6 septembrie 2010

Premii





Am intarziat cu postarea premiilor pentru ca atunci cand aveam timp s-o fac, nu ma puteam hotari cui sa le dau mai departe. Muuuulte multumiri pentru
- Ruxy - Andra Bijoux,
- Angellyk - Handmade by Angellyk,
- Ingrid - Yngrid Biju,
- Anita - AnitaB Design,
- Madeline - Petra Bijoux,
- Andreea - Marasquin,
- Gabriela - Accesorii handmade si machiaj profesional,
- Oana si Vlad - Brizzart
- Cutiutei cu margele,
pentru frumoasele si delicioasele premii si pentru aprecierea lor!
Si eu apreciez multe persoane talentate si urmaresc SI mai multe bloguri, dar vreau sa aleg acum cateva dintre ele care au venit cu ceva nou si ingenios, zic eu (pentru handmade-ul romanesc) + alte cateva deja binecunoscute, care nu inceteaza sa-mi trezeasca admiratia. :)

Acestea sunt:
- Petra Bijoux
- Berenike
- Black Bird
- Elfina Design
- Bratari handmade
- Pretty Things
- Epoupee
- Drolerie
- Handmade Dolls
- Street Stars by Adelina B.

Ok, acum cateva din lucrurile care-mi plac:
- sarma, margelele, realizarea bijuteriilor - bineinteles!
- "Friends"
- vanilia! - oriunde, sub orice forma
- mancarea picanta
- dressing up - ocazii rare de regasire a feminitatii, ascunsa de-obicei in Conversi :P
- terapia cu tahion
- snowboarding-ul + super echipamentul meu de snow :D
- magnetii de frigider, adunati si primiti de prin tari straine - toti cei 96 :)

Iar regulile sunt urmatoarele:
- Postează blog award-ul pe blog-ul tau
- Afiseaza link-ul persoanei care ti l-a acordat
- Ofera acest premiu altor 10 bloguri
- Anunta-i pe acesti bloggeri ca le-ai acordat premiul
- Insira 10 lucruri care iti plac

19 aprilie 2010

Perla din scoica

Am promis poze, am poze! :D Coletul a ajuns acum 3 zile si nu stiu de ce, am tot amanat deschiderea lui. Mi se parea un moment... solemn, care vroiam sa aiba parte de o atentie speciala. Azi am avut parte de o experienta foarte frumoasa, care bineinteles, a fost imortalizata.

Partea cea mai interesanta si mult-asteptata a premiului a fost desfacerea conservei, care "gazduia" o scoica, scoica care la randul ei "gazduia" o PERLA. A fost un adevarat ritual, care a inceput prin punerea unei dorinte in momentul deschiderii scoicii (asa ma instiinta ambalajul) si care a culminat cu descoperirea perlei, ascunsa si protejata cu grija de scoica-mama. Ma simteam ca si cand as fi luat parte la nasterea cuiva, o adevarata frumusete neteda si sidefata, care s-a chinuit intre 3 si 5 ani sa se formeze si sa creasca mare, pana la un diametru de 6 mm. Am fost impresionata de actul in sine si chiar cred ca am descoperit o MINUNE! :)

Perla putea sa fie alba, crem, peach, lavender sau aurie. Eu as zice ca a mea e roz pal, dar nuanta de pe cutie cu care seamana, ei zic ca e crem. Oricum, perla crem spun ca simbolizeaza fericirea si succesul, asa ca pe langa sanatate, ce altceva mi-as mai putea dori? :)

Si iata procesul:
1. Cutia (aproape) intacta


2. Surprizele dinauntru


3. Knock, knock


4. Who's there?


5. A precious little pearl


6. O casa noua, dar mai rece


Off-topic: Am inaugurat cu ocazia asta si cadoul meu de la mine, de Paste: un mini-studio foto, format dintr-un cort, 2 lampi si un trepied. Foarte incantata de el per ansamblu, dar destul de dezamagita de primele poze facute. De aceea, nu m-am putut abtine sa nu le prelucrez putin. Sper sa fie vina mea si sa ma descurc mai bine la urmatoarele.

3 aprilie 2010

Un cadou de Paste

...si inca unul foarte frumos! Tocmai ce ma pregateam sa fug la tren, sa plec intr-o scurta vacanta cand am aflat ca am castigat concursul organizat de d-na Cristina, de la Mariashop.ro. Bijuteria inscrisa la concurs a fost bratara Rose Buds Bloom, creata special pentru acesta. A fost o surpriza foarte placuta si a picat la fix, cat sa-mi faca vacanta mai frumoasa. :) Tema lunii martie, "Primavara in suflet", a fost cea mai potrivita, din moment ce toata lumea e entuziasmata de venirea primaverii si se lasa inspirat de ea.
Premiul castigat este un set de bijuterii cu perle naturale (cercei, inel si pandantiv), si o scoica cu perla, din care voi scoate eu cu mana mea perla si o voi baga in pandantiv. Eh, o sa vedeti cand vine premiul ca ii voi face poze. :) Mai jos, este frumoasa diploma facuta si daruita de Andra, careia ii multumesc inca o data!


Si MAI jos, este un colaj cu lucrarile care au participat la concurs. Asa-i ca-s frumoase toate? :)

29 martie 2010

Alte premii

...am primit: (mi-am permis sa le iau pe cele care nu le-am primit deja)

de la Issa

de la Mirela si Andra

de la Andra si Issa


Ma bucura tare mult fiecare dintre ele! Va multumesc frumos fetelor, aveti si aprecierea mea pentru munca si talentul vostru! Pot prelua toate sau cate premii doresc, blogurile mentionate deja intr-un post anterior.

23 martie 2010

Primul Premiu

Primavara a venit la mine nu cu o floare, ci cu noua! :D Am primit un buchet plin de veselie, zambete, raze caldute si miresme dulci din partea:
* Cameliei, de la Pixy's Style
* Cristinei, de la Lazy Crazy Days of Summer
* Andreei, de la Acty-Shop
* Verei, de la Lada cu Zestre
* Oanei si Anei, de la SMLXL
* Andreei, de la Marasquin
* Ikkai si Innei, de la Handmade by Ikka si Inna
* Roxanei, de la Just Shopping
* Georgianei, de la Cosmina Fashion
Va multumesc tare mult fetelor, sa aveti si voi o primavara frumoasa, plina de optimism si buna dispozitie! :)

La inceput, cand erau doar 3 premii primite, ma gandeam sa fiu corecta, ca asa-i frumos, si sa-l dau mai departe la 15 bloguri, ca oricum sunt multe pe care le admir. Dar acum m-au pus in incurcatura... :) Poate nu voi ajunge la 35 de bloguri, dar voi mentiona cat mai multe, care-mi vin in minte, si e posibil ca lista sa se completeze in timp.

Deci, sa incepem:
* http://tiv-ela.blogspot.com
* http://agat-art.blogspot.com
* http://netaddicted.wordpress.com
* http://lisayeo8.blogspot.com
* http://handmadeprettylittlethings.blogspot.com
* http://getprettythings.blogspot.com
* http://ardnaxelaubla.blogspot.com
* http://hana-wordsinabox.blogspot.com
* http://floarealunii.blogspot.com
* http://andreaz-style.blogspot.com
* http://allyingraphicland.com
* http://www.katafolt.blogspot.com
* http://dushkys.blogspot.com
* http://florinsidau.blogspot.com
* http://mystripefamily.blogspot.com
* http://petrabijoux.blogspot.com

Cele care au primit premiul sunt rugate sa-l posteze pe blogul lor, sa-l daruiasca altor cinci bloguri, sa afiseze link-urile acestora, si sa anunte printr-un comentariu pe proprietarele lor. :)